Новини

30.11.2024

НОВИЙ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ШКІДНИК УЖЕ В УКРАЇНІ

В кінці жовтня 2024  року під час проведення  моніторингу/ обстеження  території Миколаївської області фахівці Держпродспоживслужби вперше виявили карантинного шкідника відсутнього на території України – жовто-бурого мармурового клопа (наукова назва – Halyomorpha halys Stal.,

Вогнище шкідника було виявлено на території міста Первомайськ  вул. Грушевського, буд 3  та  вул. Леоніда Кушніренка, буд 32 на  загальній площі 5,3 га.

Державні фітосанітарні інспектори управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області  під час обстежень виявили (імовірно жовто-бурого мармурового клопа). Були відібрані зразки, які направлені на фітосанітарну експертизу (аналізи) до Миколаївської  обласної фітосанітарної лабораторія де і  було встановлено видову приналежність виявлених комах, а саме – Halyomorpha halys Stal.

Після проведення ентомологічної експертизи було видано висновок фітосанітарної експертизи для подальшого проведення фітосанітарних процедур згідно  до Закону України «Про карантин рослин»

Жовто-бурий мармуровий клоп – широкий поліфаг (багатоїд), який є шкідником більш ніж 100 видів рослин. Пошкоджує : плодові ,ягідні, горіхоплідні, , декоративні деревні, лісові дерева, овочеві,зернові та зернобобові культури.

Якщо не проводити заходи боротьби  з клопом то він здатний не просто пошкодити рослини чи врожай, а навіть повністю їх знищити.

Дорослі імаго надають перевагу незрілим плодам, тоді як німфи харчуються молодими пагонами, листям, стеблами та фруктами. Шкодять жуки і личинки жовто-бурого мармурового клопа, харчуючись комахи проколюють хоботком шкірку плодів, молоду кору на пагонах або листовій поверхні. Потім вони впорскують спеціальні травні ферменти, які зріджують рослинні тканини, після чого висмоктують зріджені поживні речовини. Такий тип живлення шкідника призводить до виникнення некрозів на плодах і пошкодження листя, а отримані ушкодження роблять рослини більш чутливими до вторинних інфекцій. У більшості випадків таке живлення імаго та личинок робить фрукти та овочі непридатними для продажу.

На території  України може розвивається в трьох поколіннях протягом року:

  • перше покоління — з I декади травня (яйцекладки) по II-III декади червня;
  • друге покоління — з II-III декади червня по I декаду серпня;
  • третє покоління — з I декади серпня по I декаду жовтня, потім імаго йдуть на зимівлю.

У на зимівлю ховається в опалому листі, в заростях сухої трави, в будівлях, сараях, складах та інших місцях.

Оскільки жовто-бурий мармуровий клоп – інтродукований вид, то у нього немає природних ворогів, які можуть контролювати у нас його кількість.

Для боротьби з жовто-бурим мармуровим клопом ефективним є лише хімічний захист. Він нечутливий до інсектицидів піретроїдного ряду, що значно ускладнює боротьбу з ним. У світовій практиці використовують інсектициди на основі діючих речовин біфентрин та гамма-цигалотрин.  Для боротьби з шкідником використовуєть препарати згідно  до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Як і більшість  багатоїдних шкідників, що розвиваються в декількох поколіннях  найбільш ефективна боротьба із шкідником  буде у весняний період, коли розвивається перше його покоління. Тим самим є можливість скоротити чисельність першого покоління, що закономірно призведе до зниження чисельності  наступних поколінь і дасть змогу  зменшити витрати на захисні заходи протягом вегетаційного періоду рослин.

За даними Держпродспоживслужби України, даного шкідника за останні 2 роки уже було виявлено в кількох регіонах нашої країни – (Дніпропетровській та Запорізькій областях).

10.05.2024

Зустріч зі студентами та викладачами Миколаївського національного аграрного університету до Міжнародного дня здров’я рослин

Організацією Об’єднаних Націй оголошено 12 травня – Міжнародним днем здоров’я рослин. Цього року спільнота Міжнародної конвенції із захисту рослин (МКЗР) відзначатиме Міжнародний день здоров’я рослин під гаслом: «Здоров’я рослин, безпечна торгівля та цифрові технології».

Для  привернення  уваги суспільства щодо проблем збереження здоров’я рослин, екологічного та соціального благополуччя населення та задля фітосанітарної безпеки держави в цілому 10 травня 2024 року відбулась зустріч фахівців Миколаївської обласної  фітосанітарної лабораторії з студентами 1-3 курсів факультету «Агротехнологій» Миколаївського  національного аграрного університету.

Відкрила  даний  захід декан факультету «Агротехнологій»  Дробітько Антоніна Вікторівна, яка наголосила на важливість співпраці між Миколаївською обласною фітосанітарною лабораторією і Миколаївським  національним аграрним університетом і важливу роль цього заходу, щодо висвітлення проблем здоров’я рослин  та їх захисту від шкідливих організмів.         

Заступник директора Чорноус Анатолій Володимирович розповів студентам про шкідливі організми для рослин, методи проведення фітосанітарної експертизи, вплив шкідливих організмів на рослини, шляхи їх поширення,   перелік шкідливих організмів  та можливі економічні збитки для держави від інвазійних видів на прикладі (Вузькозлатки ясеневої смарагдової – Agrilus planipennis Fairmaire).

Завідувач відділу визначення посівних якостей насіння і товарних  якостей садивного матеріалу Курішко Анна Василівна розповіла присутнім про важливу роль якісного, здорового насіннєвого та посадкового  матеріалу, як для сільського господарства  так і для економічної та продовольчої безпеки держави. Розповіла про  роботу відділу та види аналізувань, що  проводить відділ.    

                               МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСНА ФІТОСАНІТАРНА ЛАБОРАТОРІЯ

                                                       ЗАПРОШУЄМО ДО  СПІВПРАЦІ                                               

  Відповідно до Положення про Миколаївську обласну фітосанітарну лабораторію,структури та     штатного розпису створено відділ визначення посівних якостей насіння і товарних якостей     садивного матеріалу, який підпорядковується Державній службі України з питань харчових   продуктів та захисту споживачів та належить до сфери її управління.

 Основними завданнями відділу є:

проведення  випробування насіння та садивного матеріалу за такими показниками:

  • аналізування чистоти та відходу насіння;
  • аналізування домішки насіння інших рослин;
  • аналізування схожості та енергії проростання насіння;
  • аналізування вологості насіння;
  • аналізування маси 1000 насінин;
  • аналізування заселеності насіння шкідниками(прихована/явна форма);
  • аналізування насіння хворобами ( соя, льон);
  • аналізування життєздатності насіння;
  •  мал1-2

Відділ  проводить незалежний, якісний та достовірний   аналіз насіння всіх сільськогосподарських     культур

( мал. 3)

Вартість зазначеного комплексу лабораторних досліджень відповідно наказу

 № 395 від 25.02.2021( мал. № 4)

             Як нас знайти?        

54055      м. Миколаїв

вул. 5-А Слобідська 110А.

  тел.:(0512)  24-91-67-відділ реєстрації  зразків

   (097)  882-97-03 –завідувач відділу

Інформація щодо вимог КНР при проведенні обстежень ячменю та кукурудзи

12.05.2023

Міжнародний день здоров’я рослин

Організація Об’єднаних оголосила 12 травня «Міжнародним днем здоров’я рослин».

З огляду на це, до Міжнародного дня здоров’я рослин, з метою поширення інформації про діяльність фітосанітарної служби щодо збереження здоров’я рослин, 12 травня Миколаївська обласна лабораторія разом з Головним управління фітосанітарної безпеки Держпродсопживслужби Миколаївській області провели спільну нараду з заінтересованими суб’єктами господарювання, які побажали бути присутніми.

Основна мета Міжнародного дня здоров’я рослин – долучити якомога більшу кількість людей до проблеми збереження здоров’я рослин, надихнути їх на конкретні дії.

Ми знаємо, що на здоров’я рослинного  світу впливають багато чинників, зокрема глобальне потепління, зміни клімату, засмічення довкілля та інших. Один з таких чинників є ризик фітосанітарної безпеки держав в цілому та здоров’я окремих видів рослин і певних груп товарів зокрема.

Шкідники, хвороби рослин, нематоди і бур’яни наносять часом велику шкоду сільському господарству і довкіллю, а інвазійні  види (види з інших регіонів чи континентів зі значною здатністю до експансії), які розповсюджуються природним шляхом або за допомогою людини потрапляючи в нові, більш сприятливі умови для розвитку, стрімко розмножуються, не мають природних ворогів, завдають більших втрат, у порівнянні з місцем первісного існування. Це може завдати непоправної шкоди сільському господарству та довкіллю країни, в яку вони проникають.

На наряді виступив в. о. директора Миколаївської обласної фітосанітарної лабораторії Чорноус А. В., який розкрив загальні проблеми людства щодо цього питання. Розповів про втрати народного господарства та довкілля а також продовольчих запасів, які можуть бути спричинені шкідниками, хворобами рослин та бур’янами.

Зробив наголос на те, що фітосанітарні лабораторії покликані захищати здоров’я рослин шляхом проведення фітосанітарної експертизи – встановленням їх фітосанітарного стану та шляхом контролю за якістю насіння тому, що здорове насіння – запорука гарних врожаїв. Нагадав про карантинні організми обмежено поширені на Україні та зробив огляд їх розповсюдження в області, а провідний фахівець відділу фітосанітарного аналізу Мілева С. О. та завідувач відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу Курішко А.В.   представили презентацію на тему: «Значення фітосанітарної експертизи та якісного насіння для здоров’я рослин».

20.06.2020

В імпортній картоплі з Єгипту виявлено карантинний організм – Картопляну міль (Phthorimaea operculella Zell).

20 червня 2020 року при проведенні фітосанітарної експертизи зразків картоплі, походженням з Єгипту, було виявлено обмежено поширений в Україні карантинний організм картопляну міль (Phthorimaea operculella Zell).

Phthorimaea operculella Zell

Зразки картоплі  відбирались державними інспекторами відділу фітосанітарних заходів на кордоні Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Вантаж надійшов в 10 контейнерах загальною кількістю 250 тонн.

Про випадки виявлення карантинного організму для вжиття фітосанітарних заходів, інформація була надана до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

13.06.2020

В імпортній картоплі з Єгипту виявлено карантинний організм – Картопляну міль (Phthorimaea operculella Zell).

12-13 червня при проведенні фітосанітарної експертизи зразків картоплі, походженням з Єгипту, було виявлено обмежено поширений в Україні карантинний організм картопляну міль (Phthorimaea operculella Zell).

Зразки картоплі  відбирались державними інспекторами відділу фітосанітарних заходів на кордоні Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Вантаж надійшов в 12 контейнерах загальною кількістю 300 тонн.

Про випадки виявлення карантинного організму для вжиття фітосанітарних заходів, інформація була надана до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Довідка:

–      картопляна міль (Phthorimaea operculella Zell.) належить до небезпечних карантинних шкідників пасльонових культур.

–      головною рослиною – живителем картопляної молі є картопля, але міль також може пошкоджувати баклажани, томати та інші рослини з родини пасльонових. Гусениці шкідника можуть живитись на всіх частинах рослин картоплі та бульбах. Особливу небезпеку шкідник складає при попаданні в картоплесховища.  Здорові бульби заражаються від хворих, таким чином, при зберіганні може бути знищений весь врожай. Швидка рухома гусінь проникає в бульби, утворює галереї заповнені шовковими нитками та екскрементами.

Заходи боротьби з картопляною міллю складні. Ефективний захист пасльонових культур можливий тільки при дотриманні цілого комплексу заходів. Основними елементами є дотримання агротехнічних заходів: своєчасна обробка ґрунту, сівозміна і, що найважливіше, бульби картоплі повинні завозитися із зон вільних від картопляної молі.

ПОСТАНОВА від 15 листопада 2019 р. № 1177

Миколаївська обласна фітосанітарна лабораторія інформує

Про визначення посівних

якостей посівного матеріалу

Відповідно до Положення про Миколаївську обласну фітосанітарну лабораторію, Миколаївська фітолабораторія є державною установою, яка знаходиться у сфері управління центрального органу виконавчої влади  – Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Згідно згаданого Положення до компетенції Миколаївської фітолабораторії належить, зокрема, визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу.

Доводимо до Вашого відома, що з лютого 2018 року у Миколаївській фітолабораторії розпочато роботу відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу, який здійснює наступні види аналізу посівної якості посівного матеріалу:

  • визначення сортової чистоти зразка насіння;
  • визначення маси 1000 насінин;
  • визначення схожості, енергії проростання насіння;
  • визначення вологості зразка насіння.

Лабораторному аналізу підлягають:

– насіння зерна (плоди зернових,  зернобобових та олійних культур, які використовуються для харчових, насіннєвих, кормових та технічних цілей);

– насіння овочів;

– насіння квітів;

– насіння баштанних культур;

– насіння багаторічних злакових трав;

– насіння багаторічних бобових трав;

– садивний матеріал картоплі.

Для проведення аналізу до Миколаївської фітолабораторії необхідно подати заяву встановленого зразка, пробу насіння та документ, який підтверджує оплату за проведення аналізу.

Вартість проведення аналізу затверджена п. 1.3. наказу Міністерства аграрної політики України від 13.02.2013 №96 «Розміри плати за послуги, які надаються бюджетними установами, що належать до сфери управління Державної ветеринарної та фітосанітарної служби, з питань охорони прав на сорти рослин»:

Найменування послугиОдиниця виміруРозмір оплати

 

(грн.)

Визначення сортової чистоти зразка насінняПроба посівного матеріалу34,82
Визначення маси 1000 насінинПроба посівного матеріалу30,56
Визначення схожості, енергії проростання насінняПроба посівного матеріалу35,70
Визначення вологості зразка насінняПроба посівного матеріалу32,92

За результатами проведеного аналізу заявнику віидається висновок аналізів (випробувань) визначення посівних якостей насіння та/або товарних якостей садивного матеріалу.

На підставі наведеного вище, у разі необхідності проведення відповідного аналізу, просимо звертатись до Миколаївської обласної фітосанітарної лабораторії за адресою: 54055, Миколаївська область,  м. Миколаїв, вул. 5 Слобідська, 110-А.

Контактні телефони:

  • (0512) 58-25-63;
  • (097) 882-97-03, (095) 579-29-91 – Курішко Анна Василівна;
  • (067) 309-44-97, (095) 887-37-79 – Яблуновська Наталя Василівна.